Επίσημη Δοξολογία τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Βησσαρίωνα, όπου χοροστάτησε ο Μητροπολίτης ΣΤΑΓΩΝ και Μετεώρων κ.κ. Σεραφείμ παρουσία των τοπικών πολιτικών , στρατιωτικών και άλλων αρχών, εκπροσώπων συλλόγων , σχολικών μονάδων και πλήθους κόσμου.
![eklB](/images/stories/antilogos/AntilogosNews/Oktomvrios/28.10.2012/eklB.png)
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο μνημείου πεσόντων.
Η καθιερωμένη μαθητική παρέλαση, που αποτελεί και την κορύφωση των εκδηλώσεων της 28ης Οκτωβρίου, δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της καταρρακτώδους βροχής που έπεφτε ασταμάτητα και έτσι ο Δήμαρχος αναγκάστηκε να τη ματαιώσει.