Από την Πέμπτη θα προβάλλεται καθημερινά (εκτός Δευτέρας και Τρίτης) στην αίθουσα του Δημοτικού Κινηματογράφου στον Μύλο Ματσόπουλο, η ταινία Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΧΑΒΙΑΡΙ Ώρες προβολών καθημερινά 20.00 και 22.15
Μετά την μεγάλη καλλιτεχνική κι εμπορική επιτυχία της ταινίας El Greco, ο Γιάννης Σμαραγδής μας παρουσιάζει τη συγκλονιστική ιστορία του μεγάλου εθνικού ευεργέτη κι ευπατρίδη Ιωάννη Βαρβάκη με μια ακόμα υπερπαραγωγή που γυρίστηκε σε 6 χώρες με τη συμμετοχή ενός εντυπωσιακού διεθνούς cast. Η ταινία καταπιάνεται με την ταραχώδη ζωή του δαιμόνιου Έλληνα που από πειρατής του Αιγαίου έφτασε στην αυλή της Μεγάλης Αικατερίνης της Ρωσίας για να απλωθεί στις ακτές της Κασπίας Θάλασσας και να καταλήξει στη διχασμένη Ελλάδα της επανάστασης του 1821.
Mετά τους Κων/νο Καβάφη και Δομήνικο Θεοτοκόπουλο, ο Γιάννης Σμαραγδής βιο(αγιο)γραφεί ακαδημαϊκά με μια πλούσια διεθνή συμπαραγωγή ακόμη έναν σπουδαίο Έλληνα. Πρόκειται για ένα ιστορικό έπος που... ξεφυλλίζεται σαν "κλασικό εικονογραφημένο", παραμένοντας εσκεμμένα από την αρχή μέχρι το τέλος στο επίπεδο της απλής περιγραφής. Από τον φιλότιμο Σεμπάστιαν Κοχ μέχρι την λαμπερή Κατρίν Ντενέβ και την αναπαράσταση εποχής, οι θαυμαστές του "Ελ Γκρέκο" θα εντυπωσιαστούν σε κάθε επίπεδο.–Athinorama