Πραγματοποιηθήκαν τα εγκαίνια της έκθεσης που διοργάνωσε το Θεατρικό Εργαστήρι “Επί Σταγών” με έργα που κατασκεύασαν, με βασικό υλικό το ξύλο και πρόσφεραν γι’αυτό το σκοπό δωρητές από όλη την Ελλάδα. Το χρηματικό ποσό που θα συγκεντρωθεί, θα δοθεί ως προσφορά αγάπης στην “Κιβωτό του Κόσμου”.
Η ανταπόκριση των Ανθρώπων από όλη την Ελλάδα ήταν συγκινητική αφού συγκεντρώθηκαν πάνω από 1300 δημιουργίες, κατασκευασμένες κυρίως από ξύλο. Στα εγκαίνια παρευρέθηκε και ο ιδρυτής της “Κιβωτού του Κόσμου” π. Αντώνιος Παπανικολάου που ταξίδεψε από την Αθήνα στην Καλαμπάκα γι’αυτό το λόγο.
Ο Πρόεδρος του Θεατρικού Εργαστηρίου Χρήστος Σινάνης στο σύντομο χαιρετισμό του ευχαρίστησε όσους προσέφεραν τις κατασκευές.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Προηγούμενος την Ιεράς Μονής του Μεγάλου Μετεώρου, Αρχιμανδρίτης Αθανάσιος Αναστασίου ο οποίος χαρακτήρισε τους Ανθρώπους του Θεατρικού Εργαστηρίου, τολμηρούς που αντέχουν και αντεπιτίθενται δημιουργικά με δύναμη ψυχής και φιλοπατρία.
Αναφέρθηκε στον σκοπό της έκθεσης και έκανε μια σύντομη περιγραφή στο έργο και την λειτουργία της "Κιβωτού του Κόσμου".
Συγκινημένος ο π. Αντώνιος Παπανικολάου αναφέρθηκε στο έργο που επιτελεί το ίδρυμα στην πορεία της Κιβωτού τα 15 χρόνια λειτουργίας της και την προσφορά στο παιδί και την μητέρα.
Ακολούθησε η κοπή της κορδέλας, η δε έκθεση θα είναι ανοιχτή καθημερινά και θα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να επιλέξουν διάφορες δημιουργίες με καλές τιμές σε σχέση με την ποιότητά τους.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκε πλήθος κόσμου, Ιερείς της περιοχής, Μοναχές των Ιερών Μονών, οι Βουλευτές κκ. Βλαχογιάννης και Σκρέκας, ο Αντιπεριφερειάρχης κος Μιχαλάκης, ο περιφερειακός Σύμβουλος κ. Νάνης ,ο Δήμαρχος Καλαμπάκας κος Σακελλαρίου, Αντιδήμαρχοι και Δημοτικοί Σύμβουλοι του Δήμου και εκπρόσωποι φορέων της περιοχής.