ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ - ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗΣ
ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ (ΕΑΡΙΝΗΣ) ΦΑΣΗΣ
Ξεκινάει η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ της σχολής αρχαρίων ορειβασίας-αναρρίχησης, το Σάββατο 11 Μαΐου και την Κυριακή 12 Μαΐου 2013. Η πρώτη συνάντηση θα γίνει το Σάββατο 12 Μαΐου και ώρα 09.00 π.μ στην αίθουσα του HOTEL KOSTA FAMISSI, στην Καλαμπάκα.
Η Σχολή διοργανώνεται υπό την αιγίδα του ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ και η συμμετοχή των νέων αθλητών – αναρριχητών είναι ΔΩΡΕΑΝ. Όσοι επιθυμούν μπορούν να προσέλθουν για να την παρακολουθήσουν.
Για τους ανήλικους χρειάζεται συγκατάθεση του κηδεμόνα.
Στην σχολή για εκπαίδευση συμμετέχουν και μέλη της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Νομού Τρικάλων.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο θεματικές ενότητες.
Α΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΘΕΩΡΙΑ.
Περιεχόμενα, διδακτέας ύλης:
Η αναρρίχηση και η ασφάλεια της, τρόπους ασφάλισης, προσανατολισμός, πρώτες βοήθειες, εξοπλισμός, χρήση υλικών, ασκήσεις προετοιμασίας-ενδυνάμωσης- προθέρμανσης, διατροφή κ.λ.π.
Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ – ΠΡΑΚΤΙΚΗ.
Περιεχόμενα, πρακτικής άσκησης-αναρρίχησης:
Επίδειξη αναρρίχησης στον χώρο των Μετεώρων. Μέτρα ασφάλειας. Χρήση αναρριχητικού εξοπλισμού, δημιουργία κόμπων, συντήρηση – οργάνωση σχοινοσυντρόφου. Rappel – κατάβαση στον βράχο της Δούπιανης.
Υπεύθυνος: είναι ο εκπαιδευτής Αναρρίχησης-Βράχου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ορειβασίας Αναρρίχησης: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ.
Τα μαθήματα της Β΄ Ενότητας θα συνεχιστούν το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο 25-26 ΜΑΙΟΥ 2013 στην περιοχή των Μετεώρων.
ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΦΑΜΙΣΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ