Το Ολοκαύτωμα της Κουτσούφλιανης τίμησαν οι αρχές και οι πολίτες σε εκδήλωση που διοργάνωσε ο Δήμος Καλαμπάκας στον Πλατάνιστο.
Ήταν η 115η επέτειος από το Ολοκαύτωμα και τον εκπατρισμό των κατοίκων του χωριού που έγινε στις 13 Μαίου του 1898
Μετά τη Θεία Λειτουργία και την επιμνημόσυνη δέηση έγινε κατάθεση στεφάνων από τον δήμαρχο Καλαμπάκας, Δημ. Σακελλαρίου και εκπροσώπους φορέων, ενώ ομιλία για το ιστορικό γεγονός έκανε η δασκάλα του Δημοτικού Σχολείου Παναγίας Βασιλική Μουζακιάρη.
Οι εκδηλώσεις έκλεισαν με απαγγελίες ποιημάτων και δημοτικούς χορούς από τα χορευτικά της περιοχής
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΗΣ Ν.Δ., κ. ΜΙΧΑΛΗ ΤΑΜΗΛΟΥ ΣΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΥΤΣΟΥΦΛΙΑΝΗΣ.Ο βουλευτής της Ν.Δ., κ. Μιχάλης Ταμήλος, παραβρέθηκε την Κυριακή το πρωί στον Πλατάνιστο, για να συμμετάσχει στο λαμπρό εορτασμό της επετείου του Ολοκαυτώματος της Κουτσούφλιανης και του εκπατρισμού των κατοίκων της.
Ο κ. Ταμήλος αφού απεύθυνε χαιρετισμό στην εκδήλωση, συναντήθηκε με κατοίκους της Παναγίας, τόσο στο χώρο της εκδήλωσης όσο και στην πλατεία του χωριού, αργότερα. Ο βουλευτής Ν. Τρικάλων, κ. Ταμήλος είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τον Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας κ. Σωτήριο Γκίνη καθώς και με κατοίκους της Παναγίας, για θέματα που αφορούν την Τοπική Κοινότητα Παναγίας.
|