Προηγουμένου Ιεράς Μονής Μεγάλου Μετεώρου
Καλαμπάκα, 7 Μαΐου 2012
Αξιότιμε κ. Δήμαρχε,
Αιδεσιμολογιώτατε εκπρόσωπε τού Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας
Αιδεσιμολογιώτατε π. Αντώνιε
Άγιοι Καθηγούμενοι, σεβαστοί πατέρες, οσιώτατες αδελφές
Αξιότιμοι κύριοι Αντιδήμαρχοι και Δημοτικοί Σύμβουλοι
Αξιότιμοι κύριοι εκπρόσωποι των αρχών και φορέων του Δήμου
Αξιότιμε κ. Πρόεδρε τού «επί Σταγών»
Προσφιλέστατοι αδελφοί και φίλοι
Χριστός Ανέστη!
Με μεγάλη χαρά και ευχαρίστηση δεχθήκαμε την πρόσκληση του Διοικητικού Συμβουλίου του θεατρικού εργαστηρίου «Επί Σταγών» να απευθύνουμε χαιρετισμό στην αποψινή εκδήλωσή του κι αυτό γιατί μας δίδεται η ευκαιρία να εκφράσουμε και δημοσίως αυτά που από πολύ καιρό επιθυμούσαμε. Να εκφράσουμε, δηλαδή, τα ολόψυχα και ολόθερμα συγχαρητήρια, τον έπαινο, την τιμή, τον θαυμασμό, τον σεβασμό και την αγάπη μας σ’ αυτή την παρέα των ανθρώπων, σ’ αυτόν τον πυρήνα προσφοράς και θυσίας, σ’ αυτόν τον θύλακα ελπίδος και απαντοχής, σ’ αυτή την συντροφιά που χαρίζει ξεκούραση, αναψυχή, ανάπαυση, χαρά και συγκινήσεις.
Έτσι ξεκίνησε αυτή η παρέα, σαν μια υπόθεση καρδιάς σαν μια συνάντηση στόχων και οραματισμών. Ήταν το συναπάντημα ανθρώπων με το ίδιο πάθος, με το ίδιο μεράκι, με το ίδιο ήθος και φιλότιμο, με την ίδια δύναμη ψυχής, που ξεχείλιζε μέσα τους και ζητούσε τρόπους να εκφρασθεί, να μεταδοθεί, να προσφερθεί να γίνει μήνυμα και αντιπρόταση μέσα στην σύγχρονη κρίση και την απαξία.
Κι αυτή η πλημμύρα της καρδιάς έγινε το ρυάκι, που άρχισε δειλά-δειλά να χαράσσει τον δρόμο του και να ποτίζει τις διψασμένες καρδιές που γεύτηκαν την δροσιά από τα ζωηφόρα νάματα της παραδόσεώς μας, από τα πρότυπα των αγίων, των ηρώων και των αγωνιστών του γένους μας, από το μεγαλείο και το κάλλος του ελληνορθοδόξου πολιτισμού μας, από τα νοήματα και τις αξίες της τέχνης μας, της μουσικής μας, των τραγουδιών μας και του ποιοτικού θεάτρου, που διδάσκει και παιδαγωγεί.
Όλα αυτά μας προσφέρει εδώ και χρόνια τώρα η ευλογημένη αυτή και πολυτάλαντη παρέα, μια ομάδα φίλων και συνεργατών. Είναι αυτά με τα οποία γαλουχήθηκαν από μικρά παιδιά με αυτά τους ανέθρεψαν οι γονείς τους, αυτά διδάχθηκαν από τους δασκάλους τους και τους καθηγητές τους, αυτά άκουσαν από τους παπάδες τους στις εκκλησιές, αυτά μελέτησαν στις ένδοξες σελίδες της ιστορίας μας, αυτά τους ενέπνευσαν οι άγιοι και οι ήρωες της φυλής μας με το λαμπρό παράδειγμά τους, αυτά ήταν η σχόλη τους, ο καημός τους, το είναι τους, το ρωμαίικο DNA τους.
Και το σπουδαιότερο από όλα είναι ότι όλα αυτά τα προσφέρουν όχι μόνον ανιδιοτελώς κοπιάζοντας ακατάπαυστα και θυσιάζοντας αμέτρητες ώρες από τον προσωπικό και οικογενειακό τους πολύτιμο χρόνο, αλλά και επιβαρυνόμενοι ακόμη και με δικά τους έξοδα για την επιτυχία των εκδηλώσεων που οργανώνουν, αλλά και για την συντήρηση και λειτουργία του θεατρικού εργαστηρίου.
Απέναντι στην απόλυτη κυριαρχία της απαξιώσεως, του ωφελιμισμού, της ιδιοτέλειας, της χρησιμοθηρείας, της διαφθοράς, της διαπλοκής, της κερδοσκοπίας και του ατομισμού που σαρώνουν τα πάντα στις μέρες μας, κάποιοι τολμούν και αντέχουν κάποιοι τολμούν και στέκονται όρθιοι κάποιοι τολμούν και αντιστέκονται κάποιοι τολμούν και προσφέρουν, και μάλιστα σε υψηλότατο επίπεδο αισθητικής και δημιουργίας. Κάποιοι δεν πτοούνται και δεν κάμπτονται από κρίσεις και δυσκολίες και αντεπιτίθενται στην φθορά και την παρακμή που μας κατακλύζει. Αντεπιτίθενται με ακαταμάχητο όπλο τους την πίστη και την αφοσίωση σ’ αυτό που υπηρετούν και την εφευρετική και ζεστή αγάπη προς τους συνανθρώπους τους και την κοινωνία μας. Αντεπιτίθενται με την δύναμη της παιδείας και του πολιτισμού μας, της γλώσσας μας, της λογοτεχνίας, της ποίησης, του ιστορικού λόγου, του θεάτρου και της τέχνης των Ελλήνων συνολικά. Αντεπιτίθενται με την αγνή φιλοπατρία και την αλήθεια του Χριστού και της Εκκλησίας μας, την αναβίωση των λαϊκών παραδόσεων και των εθίμων, με το ξαναζωντάνεμα της παλιάς γειτονιάς, της φιλίας, του ρομαντισμού και των διαπροσωπικών επαφών και σχέσεων.
Μας αποδεικνύουν καθημερινά ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι, ότι υπάρχει ακόμη φιλότιμο. Κι όσο υπάρχουν άνθρωποι με φιλότιμο, με τέτοια απαντοχή και με τέτοια δύναμη ψυχής τότε υπάρχει ελπίδα, υπάρχει αύριο για τον τόπο μας, υπάρχει προοπτική. Δόξα Σοι ο Θεός!
Το θεατρικό εργαστήρι «επί Σταγών» έχοντας πραγματοποιήσει ήδη πολυάριθμες και επιτυχημένες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις έχει προχωρήσει στην συγκρότηση και την οργάνωσή του, ώστε να κάνει ακόμη πιο αποτελεσματική την δράση και την παρουσία του. Αξίζει, λοιπόν, τους επαίνους και τα συγχαρητήριά μας, την αγάπη μας και την συμπαράστασή μας όλο το διοικητικό Συμβούλιο, τα μέλη και οι συντελεστές των εκδηλώσεων και όλοι όσοι μετέχουν σε αυτές.
Το «επί Σταγών» με την ενεργή και δυναμική του παρουσία τα τελευταία χρόνια στα δρώμενα της πόλεώς μας και της ευρύτερης περιοχής έχει καταστεί σημείο αναφοράς και κινητήριος μοχλός του πολιτιστικού και κοινωνικού της γίγνεσθαι. Λειτουργεί και δραστηριοποιείται ως ένα πρότυπο δημιουργίας στηριζόμενο στην εθελοντική συμμετοχή ανδρών, γυναικών και παιδιών, συνήθως ερασιτεχνών, που διακατέχονται κι αυτοί από τα ίδια ιδανικά και προβάλλουν τις ίδιες προαιώνιες αξίες.
Γι’ αυτό και όλες οι εκδηλώσεις τους δεν είναι απλώς και μόνον άριστες ποιοτικά, αλλά αγγίζουν ταυτόχρονα και μιλούν στην ψυχή όλων μας. Συμμερίζονται τις αναζητήσεις και τις ανησυχίες μας, αφουγκράζονται τον παλμό της δικής μας καρδιάς, πιάνουν τον σφυγμό των προσδοκιών και των ελπίδων μας, συναντούν τους στόχους και τις επιδιώξεις μας, συστρατεύονται με τις ιδέες και τις αξίες μας, συμμετέχουν στους οραματισμούς και τις προοπτικές μας.
Μία κορυφαία έκφραση της πολυσύνθετης αυτής δυναμικής του συλλόγου -μία κατεξοχήν εκδήλωση καρδιάς, που αναδεικνύει και τον φιλανθρωπικό χαρακτήρα του συλλόγου- είναι η πρωτοβουλία οργανώσεως της παρούσης εκθέσεως με σκοπό την συλλογή χρημάτων, που θα ενισχύσουν το έργο του μη κερδοσκοπικού οργανισμού «Κιβωτός του Κόσμου».
Η έκθεση περιλαμβάνει έργα τέχνης με αποκλειστικό υλικό το ξύλο, κάτι που οι οργανωτές της το εμπνεύστηκαν προφανώς από το «σανίδι» του θεάτρου, όπου τους έχουμε γνωρίσει να μεγαλουργούν.
Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν από την πώληση των έργων που εκτίθενται θα προσφερθούν στο ακέραιο για τις ανάγκες της Κιβωτού. Όσα έργα τυχόν δεν πωληθούν θα δοθούν, επίσης, στην Κιβωτό και θα κοσμήσουν τις αίθουσες και τις εγκαταστάσεις της.
Η «Κιβωτός του Κόσμου» ιδρύθηκε το 1988 από έναν φλογερό και δυναμικό 26χρονο τότε ιερέα, τον π. Αντώνιο Παπανικολάου. Ο π. Αντώνιος Παπανικολάου είναι εφημέριος στον ιερό ναό Αγίου Γεωργίου Κολωνού, μία περιοχή από τις πλέον επικίνδυνες και υποβαθμισμένες της Αθήνας.
Η «Κιβωτός του Κόσμου» είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός ειδικής μέριμνας και προστασίας μητέρας και παιδιού. Δραστηριοποιείται στην μέριμνα παιδιών, από βρέφη έως 18 ετών, που ζούσαν σε συνθήκες παραμελήσεως και εγκαταλείψεως, χωρίς ιατρική φροντίδα, τα περισσότερα από μονογονεϊκές οικογένειες και πολλά χωρίς γονείς.
Μαζί με μια ομάδα εθελοντών, που πλαισιώνουν ανιδιοτελώς τον π. Αντώνιο, η «Κιβωτός του Κόσμου» συγκεντρώνει σήμερα περίπου 400 παιδιά, στο μεγαλύτερο ποσοστό τους ελληνόπουλα, αλλά και από άλλες χώρες. Σε έναν δεύτερο χώρο λειτουργεί από το 2008 ξενώνας δυναμικότητος 40 κλινών για άστεγες και κακοποιημένες μητέρες με τα παιδιά τους. Επίσης, προσφέρεται, επί καθημερινής βάσεως, φαγητό σε 1300 άτομα, ως επί το πλείστον άγαμες και άστεγες μητέρες με τα παιδιά τους.
«Με μοναδικό σύμμαχο την εν Χριστώ αγάπη», όπως δηλώνουν οι ίδιοι, και τα πενιχρά μέσα που διαθέτουν, έχουν αναλάβει την καθημερινή σίτιση των παιδιών, τις ανάγκες τους για ένδυση, υπόδηση, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αλλά και την εκπαίδευσή τους με φροντιστηριακά μαθήματα και μαθήματα ξένων γλωσσών από εθελοντές καθηγητές. Λειτουργούν, επίσης, προγράμματα επαγγελματικής καταρτίσεως και εργαστήρια κεραμικής, αγιογραφίας και πληροφορικής και διδάσκονται παραδοσιακοί χοροί και λαϊκά μουσικά όργανα.
Δεν αναφερόμαστε αναλυτικότερα στην πολυσχιδή δράση και την ανεκτίμητη προσφορά της Κιβωτού, καθώς το έργο της είναι ευρύτατα γνωστό και καταξιωμένο εδώ και χρόνια. Είναι ένα έργο προσφοράς και θυσίας που γίνεται με μεγάλη αγάπη, αυταπάρνηση, ανιδιοτέλεια, μεράκι και ενθουσιασμό. Είναι ένα έργο ανθρωπιάς, ένα μάθημα ζωής, μία δύναμη ελπίδας για τον πονεμένο συνάνθρωπό μας.
Αυτό που αξίζει να αναφέρουμε είναι ότι ο σκοπός της Κιβωτού δεν είναι να λειτουργήσει και να εντάξει τα παιδιά σε ένα ίδρυμα αποκόπτοντάς τα από το κοινωνικό σύνολο και κυρίως από το οικογενειακό τους περιβάλλον (παρότι τις περισσότερες φορές προβληματικό). Για τον λόγο αυτό ενισχύονται οικονομικά οι άπορες και άστεγες μητέρες με την παροχή οικονομικών βοηθημάτων για ενοίκιο κατοικίας, ρεύμα και νερό, καθώς και με την ανεύρεση εργασίας, ώστε να σταθούν ικανές να κρατήσουν τα παιδιά τους μαζί τους.
Αυτό που κυρίως προσφέρεται στα παιδιά είναι η εκπαίδευση και η δημιουργική και εποικοδομητική απασχόλησή τους στον ελεύθερο χρόνο τους ώστε να πάψουν να πέφτουν θύματα των ποικίλων συμμοριών και εμπόρων ναρκωτικών, που μαστίζουν την συγκεκριμένη περιοχή της πρωτεύουσας. Στόχος είναι να αναδειχθεί και να προβληθεί στα παιδιά ένας άλλος δρόμος και ένας άλλος τρόπος και να αντιληφθούν ότι η ζωή δεν είναι μόνο η τραγωδία και ο συσσωρευμένος πόνος που μέχρι εκείνη την στιγμή γνώρισαν‧ να αντιληφθούν ότι υπάρχει και μια άλλη δυνατότητα στην ζωή, την οποία μπορούν να κερδίσουν με τα εφόδια που τους παρέχονται από την Κιβωτό.
Μόνο ένας ορθόδοξος παπάς με πίστη στην σωτηριώδη χάρη της Εκκλησίας μας, με κατά Θεόν τρέλα, με φλογερή αγάπη και υπερβάλλουσα θυσία προς τον συνάνθρωπο, που στέκεται κυριολεκτικά δίπλα και μετέχει στην ανθρώπινη δοκιμασία, που κάνει τον πόνο του άλλου δικό του πόνο, μόνο ένας τέτοιος παπάς ασυμβίβαστος και αντισυμβατικός, μακριά από τυπολατρείες και καθωσπρεπισμούς θα μπορούσε, με την χάρη του Θεού, να επιτελεί ένα τέτοιο έργο και μάλιστα χωρίς να ζητά την παραμικρή υποστήριξη ούτε από την επίσημη Εκκλησία ούτε από την επίσημη Πολιτεία.
Ο εύστοχος και ευρηματικός τίτλος της αποψινής εκθέσεως «δώσε μορφή, δώσε αγάπη» αποτυπώνει ανάγλυφα το βαθύτερο νόημα και την αξία της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας, που δίνει σχήμα και μορφή στην ανθρωπιά και την φιλαδελφία, δίνει έκφραση στην αλληλεγγύη και την αλληλοστήριξη, στην ζεστασιά, την θαλπωρή, την στοργή και την φροντίδα, δίνει πνοή και δύναμη στην αισιοδοξία και την ελπίδα.
Η ανταπόκριση που βρήκε η πρωτοβουλία του «επί Σταγών» υπήρξε πραγματικά συγκλονιστική. Πολυάριθμες συμμετοχές από όλη την Ελλάδα δίνουν ένα βροντερό παρόν και μία ηχηρή απάντηση σ’ αυτούς που τα τελευταία χρόνια ακόμη πιο έντονα απεργάζονται τον αφανισμό του λαού μας οδηγώντας τον στην δεινή κατάσταση και την ανέχεια που βιώνει σήμερα.
Απαντά η καρδιά και το φιλότιμο του Έλληνα, που ξέρει καλά, από αιώνες τώρα, στις κρίσιμες στιγμές και στις ώρες της μεγάλης ανάγκης να θυσιάζεται, να προσφέρει και να προσφέρεται στον συνάνθρωπο.
Γι’ αυτό ανάλογη θα πρέπει να είναι και η δική μας ανταπόκριση, έστω και από το υστέρημά μας, ώστε ούτε ένα έργο να μην μείνει αδιάθετο και να φθάσει η μεγαλύτερη δυνατή προσφορά στα παιδιά της Κιβωτού.
Ας κάνουμε την χαρά της Αναστάσεως πίστη και βίωμα ουσιαστικό και ακαταμάχητη ελπίδα και για αυτά τα παιδιά, αλλά και για μας τους ίδιους. Μετά τον σταυρό ακολουθεί η ανάσταση. Καμία δοκιμασία και κανένας πόνος, που ο Θεός επιτρέπει στην ζωή μας, δεν κρατά περισσότερο από όσο πραγματικά μπορούμε να σηκώσουμε, από όσο είναι απαραίτητος για να μας παιδαγωγήσει, να μας ασκήσει στην υπομονή, να λειάνει και να πλατύνει τις καρδιές μας και να τις κάνει δεκτικές της αγάπης του Θεού‧ να τις κάνει δεκτικές της παντοτινής και αιώνιας ελπίδας, που είναι ο Αναστάς Κύριός μας Ιησούς Χριστός, η μόνη ελπίδα, που δεν πεθαίνει ποτέ.
Και πάλι από καρδιάς χίλια συγχαρητήρια και ευχές στον Πρόεδρο, τον αντιπρόεδρο και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του «επί Σταγών» και σε όλους τους συντελεστές και τους μετέχοντες στις όμορφες, καρδιακές και επιτυχημένες εκδηλώσεις του, καθώς και στους πρωτεργάτες, εμπνευστές και οργανωτές της παρούσας εκθέσεως και όλους όσους συμμετέχουν με τα έργα τους. Χίλια και μυριάδες συγχαρητήρια και ευχές στον π. Αντώνιο και τους συνεργάτες του για το μεγαλειώδες φιλάνθρωπο έργο που επιτελούν.
Χριστός Ανέστη!