Πραγματοποιήθηκαν στην Βλαχάβα,οι εκδηλώσεις μνήμης και τιμής για τον ήρωα του αγώνα της Εθνικής μας Ανεξαρτησίας ,Παπα–Θύμιου Βλαχάβα, που με τον αγώνα του πότισε το δένδρο της επανάστασης κατά του Οθωμανικού Ζυγού.
Η εκδήλωση οργανώθηκε από τον δήμο Καλαμπάκας με την συμμετοχή του Πολιτιστικού Συλλόγου Παπα Θύμιος Βλαχάβας.
Πραγματοποιήθηκε επιμνημόσυνη δέηση από τον ιερέα του χωριού προ της προτομής του Ήρωα και ακολούθησαν Χαιρετισμοί και ομιλίες από το Δήμαρχο Καλαμπάκας Δημήτρη Σακελλαρίου , τον Αντιπεριφερειάρχη Χρήστο Μιχαλάκη, και τον πρόεδρο της Βλαχάβας Γιώργο Τσεκούρα.
Στη συνέχεια έγινε η κατάθεση στεφάνων ενώ ο πανηγυρικός της ημέρας εκφωνήθηκε από τον αντιδήμαρχο Ηρακλή Αλμπάνη
Η εκδήλωση έκλεισε με τ τα χορευτικά των πολιτιστικών Συλλόγων Αύρας , Ξηροκάμπου , Θεόπετρας , Καλαμπάκας , του Ε.Μ.Ο. Καστρακίου , του ΚΑΠΗ και του πολιτιστικού Συλλόγου «Παπα- Θύμιος Βλαχάβας.
Η εκδήλωση έκλεισε με την ανάκρουση του Εθνικού μας Ύμνου.