Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε, το 17ο Αντάμωμα Χασιωτών στον Άγιο Θεοδόσιο Γάβρου με την συμμετοχή Πολιτιστικών Συλλόγων της περιοχής και προσφορά παραδοσιακού φαγητού.
Το χώρο επισκέφτηκαν πολλοί κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής των Χασίων και της Καλαμπάκας και έτσι η εκδήλωση σημείωσε μεγάλη επιτυχία.
Βάσει του προγράμματος οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την καθιερωμένη Θεία Λειτουργία στον Άγιο Θεοδόσιο και στην συνέχεια οι χορευτικές ομάδες χόρεψαν τον "τρανό" χορό.
Χαιρετισμούς απηύθυναν οι :Δήμαρχος Καλαμπάκας κ. Σακελλαρίου Δημήτρης , ο Αντιδήμαρχος κ. Ηρακλής Αλμπάνης, ο αντιπεριφερειάρχης κ. Μιχαλάκης Ηλίας, οι Βουλευτές κ.κ Βλαχογιάννης Ηλ., Σκρέκας Κ. και Ταμήλος Μιχάλης, και ο πρόεδρος της Τ.Κ. Γάβρου κ. Τζιλίνης .Τις χορευτικές ομάδες συντόνισε ο κ. Ζούζουλας
Οι χορευτικές ομάδες ξεκίνησαν με το "περπερούνα " και στην συνέχεια χόρεψαν χορούς της περιοχής.
Στο τέλος της εκδήλωσης προσφέρθηκε το παραδοσιακό φαγητό που είναι πρόβατο με μανεστράκι.
Παραβρέθηκαν οι πρώην δήμαρχοι Χασίων Θανάσης Πύργος, Βασίλης Παπαευθυμίου και Κώστας Κωστούλας , αντιδήμαρχοι, ο πρόεδρος του Δημοτικού συμβουλίου Γιώργος Δήμου , πρόεδροι τοπικών κοινοτήτων, δημοτικοί σύμβουλοι , ο Διοικητής του Α/Τ Καλαμπάκας κ. Αγραφιώτης, ο διοικητής της Π.Υ κ. Τσιορλίδας κ.α.