Του προφήτη Ηλία στις 20 Ιουλίου και όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, στη Βλαχάβα πραγματοποιήθηκε από τον Σύλλογο ''Παλιοπαναγιά'' ο ετήσιος χορός με ζωντανή μουσική σε σκεπασμένο χώρο.
Στην εκδήλωση, όπου παραβρέθηκε και ο Δήμαρχος Καλαμπάκας κ. Σακελλαρίου Δημήτριος, ο Αντιδήμαρχος κ. Λύπας Δημήτριος, ο πρόεδρος Τ.Σ. κ. Τσεκούρας Γεώργιος, ο τοπικός Σύμβουλος κ. Λατσάρας Χρήστος καθώς και τα υπόλοιπα μέλη του τοπικού Συμβουλίου, χόρεψαν τα χορευτικά του Συλλόγου που ομολογουμένως έκλεψαν την παράσταση με την αρτιότητά τους κατά την εκτέλεση των προγράμματός τους.
Στη συνέχεια οι προσκεκλημένοι διασκέδασαν και χόρεψαν μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.