ΑΓΙΟΦΥΛΛΟ 20 Ιουλίου, το Μεγάλο πανηγύρι στο μεγάλο χωριό.
Η λοφοπλαγιά που σκεπάζει προστατευτικά και αυτό το σημείο των Χασίων σείστηκε το Σάββατο το βράδυ από το γλέντι και το κέφι των παρευρισκομένων στην εκδήλωση του χωριού που υπήρξε παλαιότερα αλλά και σήμερα Κεφαλοχώρι της περιοχής.
Αναπόσπαστο κομμάτι των Χασίων το χωριό δένει την παράδοση με τα στοιχεία της φύσης και τους μοναδικούς ανθρώπους που το κατοικούν και αποδεικνύονται μεγάλοι νικητές αφού κατόρθωσαν και κρατούν και σήμερα το χωριό τους σαν μικρή πολιτεία βγαλμένη από το παραμύθι του παρελθόντος, γι αυτό και όποιος φεύγει από το χωριό ξέρει ότι αργά ή γρήγορα θα επιστρέψει. Τους καλεί όλους πίσω η σοφία της φύσης και το άφωνο κάλεσμα του τόπου τους, όπως και τον κ. Ζήση Καραγιάννη πρόεδρο του Ε.Μ.Ε.Σ. Αγιοφύλλου που δραστηριοποιείται τα τελευταία χρόνια αφού επέστρεψε μετά τη συνταξιοδότησή του στο χωριό.
ΦΙΛΟΙ Αγιοφυλλιώτες σ' αυτά τα ταξίδια του γλεντιού συναντάτε πάντα πολύ κόσμο, με κάποιους από αυτούς η γνωριμία τελειώνει μερικές ώρες μετά. Με τους περισσότερους όμως εσείς κανονίζετε και κάνετε κάποιο κομμάτι της διαδρομής παρέα, που ανεβάζει τον τόπο σας ως τα πέρατα του κόσμου.
Και του χρόνου.
Ελένη Σκαρλάτου