Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το αντάμωμα Αυριωτών στην πλατεία της Αύρας Καλαμπάκας.
Το Αντάμωμα, συγκέντρωσε πολλούς κατοίκους τόσο του χωριού όσο και εκείνων που διαμένουν σε άλλες πόλεις της Ελλάδας αλλά και από το εξωτερικό.
Το φετινό αντάμωμα που ήταν το 10ο, οργάνωσε ο Μορφωτικός Σύλλογος Αύρας και τα χορευτικά τμήματα του Συλλόγου παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς και δρώμενα, όπως τον τρύγο και τον παραδοσιακό γάμο.
Στο περιθώριο της εκδήλωσης απονεμήθηκε αναμνηστική πλακέτα από τον Μορφωτικό Σύλλογο Αύρας στον χοροδιδάσκαλο του συλλόγου κ. Οικονόμου για τα δέκα χρόνια προσφοράς του στον σύλλογο.
|