Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η εκδήλωση με τίτλο "Χρώμα ουρανού, ήχος Αγγέλων – Αγία των Σταγών Λιθόπολις" που διοργάνωσε και πραγματοποίησε, για άλλη μια χρονιά, ο Σύλλογος Φίλων Παραδοσιακής Μουσικής και Ψαλτικής Τέχνης ο Άγιος Βησσαρίων.
Η εκδήλωση, που για τη φετινή χρονιά, ήταν αφιερωμένη στα Μετέωρα και στη ζωή των Μοναχών, πραγματοποιήθηκε στον αύλιο χώρο του Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου και την παρακολούθησε πλήθος κόσμου.
Στην αφήγηση των κειμένων, που ήταν μοναδική, ακούστηκε η φωνή του πατρός Ιωάννη Ζώτου.
Στο τέλος της εκδήλωσης μίλησε ο Μητροπολίτης Σταγών και Μετεώρων κ. Σεραφείμ , ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Αγοραστός Κώστας , ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Μιχαλάκης Ηλίας, ο Δήμαρχος Καλαμπάκας κ. Σακελλαρίου Δημήτριος και ο Πρόεδρος Φίλων Παραδοσιακής Μουσικής και Ψαλτικής τέχνης ¨Άγιος Βησσαρίων¨ κ. Τάκος Ευθύμιος.