Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Θεατρική παράσταση του ΕΠΙ ΣΤΑΓΩΝ ο Σέντζας που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Πέμπτης στο ανοιχτό θέατρο της πόλης μας.
Το έργο διαδραματίζεται σε νησί του Αιγαίου, δίνοντας αρχικά την εντύπωση ότι πρόκειται για ηθογραφία. Κι όμως ηθογραφική περιγραφή δεν υπάρχει. Τα πρόσωπα και οι καταστάσεις κατάγονται βέβαια από την πραγματικότητα, αλλά ο Χορν βάζει μπροστά της ένα καθρέπτη παραμορφωτικό.
Πρόκειται λοιπόν για «σατιρική κωμωδία, που φτάνει κάποτε και στη φάρσα», με κεντρικά θέματα: το θέμα του έρωτα ή καλύτερα της ματαίωσή του και παράλληλα το θέμα της κοινωνικοπολιτικής διαφθοράς. Το χρήμα φέρεται ως το κατ΄ εξοχήν διαβρωτικό στοιχείο, ένας αληθινός καταλύτης των ανθρωπίνων σχέσεων.
Έτσι, λοιπόν, ένας πλούσιος τραπεζίτης, ονόματι Σέντζας, εγκαταλείπει το αστικό περιβάλλον της Κωνσταντινούπολης και επιστρέφει στο νησιώτικο τόπο καταγωγής του. Με τη δύναμη του χρήματος και του γοητευτικού παρουσιαστικού που διαθέτει, θα προσπαθήσει από τη μια να κρύψει την πραγματική αιτία χωρισμού από τη γυναίκα του, από την άλλη να δημιουργήσει μια πλαστή πραγματικότητα.
|