Θέμα : Ζημιές από Πράσινο σκουλήκι στην καλλιέργεια του
Βαμβακιού και στην καλλιέργεια του καπνού.
Κύριε Υπουργέ
Κατόπιν πιέσεων βαμβακοπαραγωγών και καπνοπαραγωγών του Δήμου μας και ύστερα από επιτόπιους ελέγχους γεωπόνων του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης του Δήμου μας και της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι διαπιστώθηκαν σημαντικότατες και εκτεταμένες ζημιές σε καλλιέργειες βαμβακιού και καπνού από πράσινο σκουλήκι με αποτέλεσμα να αναμένονται μειωμένες παραγωγές.
Η παραπάνω κατάσταση είναι ιδιαίτερα ανησυχητική διότι παρά τις έγκαιρες επεμβάσεις των παραγωγών με εγκεκριμένα φυτοπροστατευτικά σκευάσματα, με αποτέλεσμα σημαντική αύξηση του κόστους καλλιέργειας , δεν κατέστη δυνατός ο έλεγχος των προσβολών τόσο στην καλλιέργεια βαμβακιού όσο και στην καλλιέργεια του καπνού όπου καθώς η συγκομιδή της καλλιέργειας βρίσκεται σε εξέλιξη οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν απομείωση της αναμενόμενης παραγωγής σε μεγάλο ποσοστό.
Με τα παραπάνω αντιλαμβανόμαστε όλοι την γενικότερη αβεβαιότητα που επικρατεί στον αγροτικό τομέα η οποία μας αναγκάζει όλους να αναλάβουμε τις ευθύνες μας ως Πολιτεία δίνοντας λύσεις στα αδιέξοδα που προκύπτουν για τους παραγωγούς.
Κ. Υπουργέ
Επειδή η βαμβακοκαλλιέργεια και η καπνοκαλλιέργεια είναι κύριο εισόδημα για πολλούς παραγωγούς του Δήμου μας και λαμβάνοντας υπόψη μας την γενικότερη οικονομική κατάσταση των παραγωγών και το αυξημένο κόστος καλλιέργειας λόγω των επαναλαμβανόμενων ψεκασμών
παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες , για την εκτίμηση του μεγέθους των ζημιών , την αποζημίωση των πληγέντων παραγωγών εντάσσοντας τις παραπάνω ζημιές στον κανονισμό ασφάλισης της Φυτικής Παραγωγής του Ε.Λ.Γ.Α. και για την διασφάλιση της συνδεδεμένης ενίσχυσης στο βαμβάκι.
Σας ευχαριστώ θερμά.
Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ. ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ