Ένα ακόμα περιστατικό στη περιοχή μας στάθηκε αφορμή για τούτο το ρεπορτάζ.
‘Έχει να κάνει με μια ακόμα κακοποίηση ζώου.
Για κάποιους ήταν ο καλλίτερος φίλος γιατί περιφερόταν με καμάρι στο χωριό τους και μοίραζε “απλόχερα” την αγάπη του διεκδικώντας μόνο ένα ξεροκόμματο αν υπήρχε περίσσευμα από το τραπέζι τους.
Τίποτα άλλο.
Στο χωριό βρέθηκε ο κακομοίρης ο “μούργος” γιατί ο ιδιοκτήτης του μετάνιωσε που τον είχε και τον έδιωξε. Εκείνος όμως, ο “μούργος”, συνέχισε να τον αγαπά και να τον προστατεύει.
Πριν λίγες μέρες το άτυχο σκυλί την ώρα που κοιμόταν σε μια απόμερη γωνιά, δέχτηκε ένα χτύπημα από ρόπαλο στο κεφάλι του. Ουρλιάζοντας από τον πόνο και ξεσηκώνοντας το χωριό από τα ουρλιαχτά έτρεξε να κρυφτεί. Για κάποιες μέρες εξαφανίστηκε, μετά εμφανίστηκε κάνοντας χαρούλες στον άνθρωπο πρώτα που το κακοποίησε.
Γνωστοί φιλόζωοι έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να σώσουν το σκυλάκι γνωρίζοντας την ιστορία του. Στη μέση μπήκε και γνωστό φιλοζωικό σωματείο.
Μετά από συμβουλές γνωστής κτηνιάτρου δόθηκε στο ζώο φαρμακευτική αγωγή και βρέθηκε φιλόζωος κάτοικος του χωριού για να τον φροντίζει καθημερινά.
Η είδηση έκανε το γύρο της Καλαμπάκας και του χωριού. Οι φίλοι του “μούργου” χάρηκαν, οι εχθροί του όμως όχι. Ίσως η μέθοδος του ροπάλου να επανήλθε γιατί ο μούργος δεν εμφανίστηκε στο ραντεβού για την περιποίησή του με τους αγαπημένους του φίλους.
Ας κάνουμε έναν αγώνα μήπως βρούμε το μούργο αλλά και να βρούμε και να καταγγείλουμε το δράστη, γιατί αγώνας χρειάζεται και γι αυτό από τους ευαίσθητους φιλόζωους πολίτες.
Η κοινωνία τούτου του τόπου , ο πολιτισμός του αν θέλετε, δεν μπορεί να συμβιώνει με τέτοια περιστατικά. Πρέπει να γίνει αγώνας από εδώ και στο εξής και ο νέος νόμος περί κακοποίησης των ζώων να εφαρμοστεί και να λάβει σάρκα και οστά.
Την περιοχή μας δεν πρέπει κάποιοι να την κάνουν τσιφλίκι τους εφαρμόζοντας δικούς τους όρους, νόμους και κανόνες .
Φιλόζωοι αγρυπνείτε γιατί αυτοί οι «ζουγκλοφάγοι» αγρυπνούν και με τις συνταγές τους μας εκθέτουν όλους. Τούτος ο τόπος και η Γη ανήκει σε όλους , ανήκει και στα ζώα και πρέπει τα άμοιρα να προστατευτούν κάποια στιγμή από όσους διαθέτουν σκέψη λογική και αγάπη.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.
Ο μούργος πρέπει να βρεθεί νεκρός ή ζωντανός αλλά και ο ροπαλοφόρος πρέπει να βρεθεί και να πληρώσει για την πράξη του.
Και θα βρεθεί.
Της Ελένης Σκαρλάτου