29 Αυγούστου κάθε χρόνο γιορτάζει το παρεκκλήσι του Αγίου που βρίσκεται σήμερα στην αρχή της παλιάς πόλης και παλιά στο κέντρο της.
Ο Αγιάννης ήταν γιατρός και κυρίως γιάτρευε τις θέρμες. Ζούσε ασκητική ζωή κι έκανε πολλές καλοσύνες. Όταν κατάλαβε το θάνατό του , έστησε μια κολώνα και στο θεμέλιό του έδεσε όλες τις αρρώστιες με μετάξια, λογιώ-λογιώ χρώματα, Αφού τα έχωσε πολύ βαθειά, έβαλε από πάνω την κολώνα και είπε: Σαν πεθάνω όποιος αρρωστήσει να έλθει να δέσει ένα μετάξι στην κολώνα μου τρεις κόμπους ότι χρώμα έχει η αρρώστεια του και να λέει. Άγιε μου Γιάννη , εγώ δένω την αρρώστια μου και η χάρη σου να την λύσει.
Η γιορτή του έχει πολλά ονόματα όπως: . ο Αποκεφαλιστής, Αγιάννης ο Νηστευτής, Αγιάννης ο Σταφυλάς κ.λ.π. Κείνη τη μέρα τίποτα δεν τρώνε , είναι νηστισμάρχης Αγιος έλεγαν παλιά.
Ποιος ξέρει πως βρέθηκε εδώ ο δικός μας Άγιος και πόσες αρρώστιες να θεράπευσε.
Μοναδικό λοιπόν το εξωκκλήσι μας, ιστορικό μνημείο κι αυτό και δεν πρέπει να το σκεπάσει ο χρόνος'
Οι εντοιχισμένες επιγραφές μαρτυρούν τις βαθιές ρίζες όχι μόνο από το παρεκκλήσι αλλά και της πόλης.
ΕΔΩΚΕ ΤΗ ΠΟΛΕΙ ΔΗΝΑΡΙΑ ΙΘ Ο ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙΣ ΥΠΟ....
Αιγίνιο λοιπόν, Βυζαντινοί Σταγοί, Καλαμπάκα ,από πού άραγε να έφτασαν οι πέτρες του, κάποτε, ποιοι πρωτομάστορες σοφίστηκαν την κατασκευή του και πόσο βαθιές να είναι οι πηγές του ιερού του;
Η άγνωστη ιστορία του ας γίνει σταθμός αναζήτησης για μας τους νεότερους πηγών πίστης σε 'άλλες εποχές . Μάλιστα κάποια στοιχεία παλιά και αχνά αναφέρουν πως στο χώρο αυτό λατρεύονταν αρχαίοι θεοί.