![epimelitirio](/images/stories/antilogos/AntilogosNews/epimelitirio.gif)
Σε εφαρμογή τίθεται το νέο Πληροφοριακό Σύστημα (ΠΣ) ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ, το οποίο προβλέπει την ηλεκτρονική - μέσω διαδικτύου - υποβολή εντύπων αρμοδιότητας ΣΕΠΕ και ΟΑΕΔ από εργοδότες, που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα εργοδοτών του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
Με το νέο αυτό ηλεκτρονικό σύστημα, μειώνονται οι διοικητικές επιβαρύνσεις των επιχειρήσεων και το κόστος συμμόρφωσης των εργοδοτών, με αποτέλεσμα την εξοικονόμηση περισσοτέρων από 25 εκατ. ευρώ γραφειοκρατικού βάρους, ετησίως.
Σημειώνεται ότι, το χρονικό διάστημα 01/09/2012-31/12/2012, οι εργοδότες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν μεταξύ της αυτοπρόσωπης υποβολής των προβλεπόμενων εντύπων και της χρήσης του νέου ηλεκτρονικού συστήματος.
Από 01/01/2013, θα είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή για όλους τους εργοδότες.
Παράταση για δηλώσεις και ληξιπρόθεσμες οφειλές
Παράταση έως τις 31 Ιουλίου για την υποβολή των ηλεκτρονικών δηλώσεων φόρου εισοδήματος ανακοίνωσε το υπουργείο Οικονομικών. Η προθεσμία έληγε στις 16 Ιουλίου αλλά λόγω του μεγάλου αριθμού των δηλώσεων που δεν έχουν ακόμη υποβληθεί το υπουργείο προχώρησε στην παράταση της σχετικής προθεσμίας. Η καταληκτική ημερομηνία για ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών που έληγε στις 16 Ιουλίου παρατείνεται και αυτή μέχρι και 31 Ιουλίου. Επίσης, παρατείνεται και η υποβολή Ε9 έως 30 Νοεμβρίου 2012.
Υποχρεωτική η αυτοαπογραφή των εταιριών στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο (ΓΕΜΗ)
To Επιμελητήριο Τρικάλων ενημερώνει τα μέλη του ότι σύμφωνα με την Υ.Α. K1-941οικ./12 όπως τροποποιήθηκε με την Κ1-1136/12 και την διευκρινιστική εγκύκλιο Κ1-1184/12-06-2012 του Υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας από 2/7/2012 ξεκινάει η διαδικασία αυτοαπογραφής των επιχειρήσεων στο ΓΕΜΗ η οποία είναι υποχρεωτική.
Σύμφωνα με την σχετική απόφαση, οι εταιρείες, των οποίων η σύσταση ή η έναρξη οικονομικής δραστηριότητας έγινε πριν τις 4/4/11, οφείλουν με αίτησή τους να ζητήσουν την εγγραφή τους στο Γ.Ε.ΜΗ.
Το προσωπικό του Επιμελητηρίου βρίσκεται στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφόρηση στα τηλέφωνα: 2431027493 επιλογή 3 και 2431074720.