![alekos](/images/stories/antilogos/AntilogosNews/alekos.gif)
Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ Καλαμπάκας Θοδωρής Αλέκος σχετικά με το επικείμενο κλείσιμο της Εφορίας Καλαμπάκας, εκφράζειτις ανυσηχίες του και καταθέτει τις προτάσεις του για την ανάγκη διατήρησης και αναβάθμισης της ΔΟΥ Καλαμπάκας.
Η άποψη του κ. Αλέκου
Η Δ.Ο.Υ Καλαμπάκας εξυπηρετεί σαράντα (40.000) χιλιάδες φορολογούμενους πολίτες και έχει την έδρα της σε έναν από τους μεγαλύτερους σε έκταση καλλικρατικούς δήμους της χώρας καθώς είναι ο δεύτερος με τόσο μεγάλο ορεινό όγκο και μεγάλες αποστάσεις από την έδρα του πόσο μάλλον από τα Τρίκαλα όπου αναμένεται αυτή να μεταφερθεί .
Εξυπηρετεί εβδομήντα ένα (71 ) χωριά και οικισμούς πέραν του γεγονότος ότι ο δήμος Καλαμπάκας αλλά και η ευρύτερη περιοχή είναι ένας τουριστικός δήμος με μεγάλη επισκεψιμότητα , λόγω των Μετεώρων , ελλήνων και ξένων επισκεπτών με συνεχιζόμενη ανάπτυξη .
Περιλαμβάνει δώδεκα χιλιάδες (12.000) φορολογικές δηλώσεις φυσικών προσώπων , πεντακόσιες (500) δηλώσεις νομικών προσώπων ( Α.Ε , Ο.Ε , Ε.Ε , Ε.Π.Ε , ΣΥΛΛΟΓΩΝ) , και δυόμιση χιλιάδες (2.500) δηλώσεις Φ.Π.Α .
Επίσης διεκπεραιώνει φορολογικές υποθέσεις όπως μεταβιβάσεις ακινήτων , δηλώσεις κληρονομικών και δωρεών , θεωρήσεις βιβλίων και στοιχείων του Κ.Β.Σ , υποθέσεις μητρώου όπως μεταβολές ατομικών στοιχείων , ενάρξεις και διακοπές επιχειρήσεων καθώς και υποθέσεις αυτοκινήτων .
Εισπράττει κάθε είδους οφειλών προς το δημόσιο , εκδίδει παράβολα , φορολογικές ενημερότητες και εκκαθαριστικά όλων των φορολογιών .
Το κλείσιμο της Δ.Ο.Υ θα υποχρεώσει σαράντα χιλιάδες φορολογούμενους πολίτες , να μετακινούνται στην Δ.Ο.Υ Τρικάλων για την διεκπεραίωση των υποθέσεών τους , με ότι αυτό συνεπάγεται σε ταλαιπωρία , απώλεια χρόνου , και έξοδα μετακίνησης .
Επίσης μεγάλο πλήγμα θα δεχθεί και η τοπική αγορά χάνοντας πόρους και εισόδημα σε μια δύσκολη οικονομική συγκυρία ...» .
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
Συγκεκριμένα ο κ. Αλέκος προτείνει :
Να παραμείνουν σε λειτουργία δύο εφορίες στο Νομό , η Δ.Ο.Υ Τρικάλων και η Δ.Ο.Υ Καλαμπάκας .
Να ενισχυθεί με προσωπικό η Δ.Ο.Υ Καλαμπάκας μόνο με έξι άτομα .
Να μεταφερθεί φορολογικό αντικείμενο από την Δ.Ο.Υ Τρικάλων η οποία έχει ήδη αυξημένο όγκο εργασιών και βεβαρημένο πρόγραμμα ελέγχων , με συνεχώς μειούμενο προσωπικό .
Οι κάτοικοι της Βασιλικής , του Ριζώματος , ακόμη και της Μεγάρχης , να υποβάλουν τις φορολογικές δηλώσεις στην Δ.Ο.Υ Καλαμπάκας .
Σε συνεργασία με τον δήμο και τους τοπικούς φορείς να παραχωρηθεί χώρος στέγασης της Δ.Ο.Υ ώστε να περιορισθούν στο ελάχιστο τα λειτουργικά έξοδα.