![orosA](/images/stories/antilogos/AntilogosNews/augoustos/5.8.2012/orosA.gif)
Στις 6 Αυγούστου εορτάζεται η ανάμνηση της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος μας Ιησού Χριστού. Η Μεταμόρφωση έλαβε χώρα σε όρος υψηλόν κατά τους τρεις συνοπτικούς Ευαγγελιστές (Ματθαίο, Μάρκο και Λουκά) και σύμφωνα με την Ιερά Παράδοση στο όρος Θαβώρ, που στα εβραϊκά σημαίνει έλευση φωτός.
Έγινε, κατά τους περισσότερους Πατέρες, 40 ημέρες περίπου προ της Σταυρώσεως, δηλαδή κατά τον μήνα Φεβρουάριο δεδομένου ότι η Σταύρωση έγινε 14 Μαρτίου. Αλλά επειδή η ανάμνηση της εορτής θα συνέπιπτε μέσα στη Μεγάλη Τεσσαρακοστή που είναι πένθιμη περίοδος, γι' αυτό μεταφέρθηκε στις 6 Αυγούστου που απέχει, από τις 14 Σεπτεμβρίου που γιορτάζεται η Ύψωση του Τιμίου Σταυρού και λογαριάζεται σαν μεγάλη Παρασκευή, σαράντα ημέρες.
Άγια Μετέωρα- Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος
Το Μεγάλο Μετέωρο
Άλλη μια τρανή γιορτή στον Άγιο τούτο τόπο ξημερώνει.
Άλλη μια γιορτή στον πόλο του Ορθόδοξου μοναχικού βίου,της Τέχνης και των γραμμάτων,στον πόλο που υπήρξε σ'όλους τους αιώνες φάρος φαεινός και εξέδρα προσανατολισμού του Ορθόδοξου Γένους.
Τίποτα πιο Άγιο.
Τίποτα καλύτερο.
Γιορτή λοιπόν σήμερα και αύριο με κατανυκτική ατμόσφαιρα στο μεγάλο λίθο υπό το φως των κεριών σε μια πραγματικά μαγευτική τοποθεσία με τις γνωστές φωνές των μοναχών μας να δένουν απόλυτα με την αρμονία των στοιχείων της φύσης.
Το αρχείο και οι πνευματικοί θησαυροί που φυλάσσονται στη βιβλιοθήκη και στο αρχείο της Μονής, ξετυλίγουν εικόνες και γεγονότα που κάνουν τη φαντασία, το θρύλο και την πραγματικότητα να ταυτίζονται σε ένα ακόμη σημαντικό κεφάλαιο της ιστορίας και του μοναχισμού.
Τα σχετικά με την ίδρυση της Μονής γεγονότα δεν έχουν αφήσει κανέναν αδιάφορο και λίγο-πολύ είναι γνωστά.Ποτέ δε θα καλυφθούν από αχλό μυστηρίου και δεν θα χαθούν στα βάθη των αιώνων γιατί υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρξουν άξιοι συνεχιστές της πίστης -τελευταία Πατέρας Αθανάσιος και Πατέρας Νύφων- πάλεψαν και παλεύουν με Πατριαρχικά σιγίλια,δουλειά και μεθοδικότητα, τόση που κρατούν ζωντανή την παλιά αίγλη του Μοναστηριού γεμάτη πίστη και ιστορία.
Μεγάλη γιορτή.
Ο περίβολος της Μονής θα κατακλυστεί και πάλι από χιλιάδες προσκυνητές.Βέβαια πλήθος πιστών συρρέει καθημερινά στο Μοναστήρι με τις βαθιές ιστορικές του ρίζες που συνδέονται αναπόσπαστα με τη μοίρα των ανθρώπων της περιοχής.
Γιορτή μεγάλη.
Ο Σωτήρας ο Άρχοντας του Μοναστηριού θ'απλώσει για μια ακόμη φορά το χέρι του να μας αγιάσει.
Γιορτή πάλι μεγάλη στα πέτρινα τείχη.
Η φράση "Μια εικόνα χίλιες λέξεις" δεν αρκεί, καθώς οι λέξεις όσο πολλές και αν είναι δεν φτάνουν για να περιγράψουν τα αισθήματα, τα συναισθήματα, την παράδοση, την προσφορά, την ομορφιά που τέτοιες γιορτές, σχεδόν όλοι, αφουγκραζόμαστε μέσα στην Άγια σιωπή, τους αγαθούς ανθρώπους που τα υπηρετούν, δεμένους στους πέτρινους λίθους, να στέκουν σαν φύλακες και να θυμίζουν σε μας, τους καλούς γίγαντες από το έργο"Κίτρινος ήχος" του Καντίνσκυ.
Έτσι με πίστη,ευλάβεια και σεβασμό σε ότι ο καλός Θεός μας χάρισε, ας προσκυνήσουμε και ας ζητήσουμε η χάρη του Κυρίου, μόνιμου κάτοικου του Μεγάλου Μετεώρου,να βοηθήσει τους Έλληνες να απαλλαγούν από τα δεινά και να "οχυρώσει" ακόμα περισσότερο, για μια ακόμη φορά, τα "τείχη" της πόλης μας.
της Ελένης Σκαρλάτου